Zalety kurtek softshell

softshell

Człowiek od zarania dziejów chronił się przed zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi ubierając się na cebulkę. Podstawowy strój trekkingowy składał się z termoaktywnej bielizny, polarowych ocieplaczy i zewnętrznej kurtki z membraną. Warstwowe ubranie chroniło przed wiatrem, deszczem i chłodem, ale nie zapewniało odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza przy dużym wysiłku.

Ideą zaawansowanych technologicznie materiałów softshell było zapewnienie przez odzież właściwego oddychania. Producenci zaczęli tworzyć kurtki z bezmembranowych materiałów takich jak Pertex, których zadaniem było pozbycie się wilgoci.

Kurtki softshell, w odróżnieniu od kurtek membranowych, nadawały się do samodzielnego noszenia. Zazwyczaj były na tyle grube, że spełniały również funkcję ocieplającą. Niektóre modele były jednak równie cienkie jak okrycia z membranami, przykładem może być model Cipher stworzony przez markę The North Face.

Kurtki softshell są wiatroodporne, a przed wodą chroni je warstwa impregnacji. Zapewniają pełen komfort nawet podczas największego wysiłku, ponieważ odprowadzają całą wilgoć wytworzoną przez rozgrzane, spocone ciało. Współczesne okrycia soft shellowe zajmują niewiele miejsca, można je schować w każdym plecaku, a ich dodatkowym atutem jest pełna odporność na zagniecenia.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>