Odpowiedni plecak gwarancją udanej wycieczki

_MG_2106_t1

Ruszając na trasę rodzinnej wyprawy trekkingowej zazwyczaj mamy do zabrania wiele rzeczy, zwłaszcza jeśli w wycieczce towarzyszy nam dziecko. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na plecak turystyczny, czy techniczny, to ważne jest odpowiednie jego dopasowanie. Każdy doświadczony turysta wie, że źle dobrany plecak zwiększa z każdym kilometrem wagę przenoszonego ładunku.

>Regulacje rozpoczynamy od dopasowania pasa biodrowego. Około 70 procent całego ciężaru, który będziemy przenosić powinno opierać się na biodrach. Dobrze wyregulowany pas należy silnie dociągnąć, aby nie pozostawiać żadnych luzów. Następnie przechodzimy do regulacji pasa piersiowego, który zapewnia plecakowi stabilność.

Gdy pasy zostaną wyregulowane, należy dociągnąć od dołu szelki i ustawić wysokość, na której znajduje się ciężar. Szelki nie mogą odstawać od ramion. Jeśli tak się dzieje, to jest to oznaką, że ładunek usadowiony jest zbyt wysoko. Niektóre plecaki turystyczne pozwalają na regulację systemu nośnego za pomocą specjalnego paska, w innych modelach trzeba zdjąć plecak i dostosować wysokość szelek.

Ostatnią czynnością będzie dociągniecie szelek na barkach. Dzięki temu ładunek przybliżony zostaje do pleców. W ten sposób środek ciężkości przesuwa się w naszym kierunku, co ułatwia przenoszenie nawet najcięższych bagaży. Z wagą plecaków nie wolno jednak przesadzać. Bagaż kobiety nie powinien ważyć więcej niż 12 kilogramów. Mężczyzna natomiast nie powinien dźwigać ładunku cięższego niż 18 kilogramów.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>